Program konventet 2019

Nedan presenteras GIH:s program till Idrotts- och hälsokonventet den 28 och 29 oktober 2019. Nu är anmälan öppen!

Årets program griper över en mängd olika ämnen och frågor. Här kan du få lyssna på Peyman Vahedi, rektor vid Ådalsskolan i Kramfors, som var en av finalisterna till Årets digitaliseringsledare 2018 som berättar om hur han sätter personalen före organisationen och hur han motarbetar den administrativa bördan. Vår egen docent och forskare Elin Ekblom Bak informerar om varför det är så viktigt för hälsan att få alla elever att röra på sig och vad vi kan göra för en hållbar framtid för alla och vilken roll skolan har. Niclas Rodhborn berättar om hur han efter en bilolycka fick en ryggmärgsskada, lyckades ta sig tillbaka och tävlade i över 20 VM och två Paralympics i tennis.

Dessutom blir det en mängd olika teoretiska och praktiska pass som du ser i programmet nedan.

Anmälan (länk)

Här kan du anmäla dig till Idrotts- och hälsokonventet.

Program

Här kan du ta del av broschyren som förtydligar de pass som genomförs under konventet.

Länk till broschyren

Måndagen den 28 oktober

TiderInnehållAnsvarig
08:00 - 09:00 Registrering och frukost  
09:00 - 09:15 Rektor Per Nilsson hälsar välkommen  
09:15 - 10:15 Gemensamma föreläsningar:
Nutidens dagliga rörelsemönster – Hur ser det ut? Vad betyder det? Och vilken roll har skolan?
Elin Ekblom Bak, docent och forskare vid GIH
10:15 - 10:30 Frukt  
10:30-11:30

Vill du få något gjort eller vara finkänslig?

Peyman Vahedi är rektor vid Ådalsskolan i Kramfors

11:30 - 12:45 Lunch  
12:45 - 14:15

Vals för alla

Tony Irving är danspedagog

12:45 - 14:15

Kamratbana i gymnastiksal

Sven-Gunnar Furmark undervisar vid Luleå tekniska universitet

12:45 - 14:15

Teaching Games for Understanding från grunden

Björn Särnbrink undervisar vid GIH

12:45 - 14:15

Parkour i praktiken – skolanpassade rörelseutmaningar

Martin Svenselius, före detta student vid GIH, och Viktor Andersson från Quality Movement Parkour.

12:45 - 14:15

Cha-cha för alla – grundkurs

Cecilia Ehrling Danermark, före detta GIH-student, idrottslärare och elitdansare 

12:45 - 14:15

Grundkurs i hjärt- och lungräddning med hjärtstartare

Kristjan Oddsson undervisar vid GIH

12:45 - 14:15

Så kan du undervisa om olika hälsoeffekter av fysisk aktivitet

Eva Andersson  undervisar och forskar vid GIH

12:45 - 14:15

Äventyrspedagogik med fantasi, lek och rörelse

Ninni Kyséla, idrottslärare, och Mi Robertini, förskollärare, är äventyrspedagoger 

14:15 - 14:30

Frukt

 

14:30 - 16:00

Foxtrot för alla

Tony Irving är danspedagog

14:30 - 16:00

FUNtime – Värdegrund och rörelseglädje till musik för yngre åldrar

Elin Buchar och Caroline Hägglöf Bonnedahl har tidigare undervisat vid GIH, arbetar nu i grundskolan och driver tillsammans FUNtasiFabriken.

14:30 - 16:00

Koll på Boll – lära för förståelse i bollspel

Dan Wiorek undervisar vid GIH

14:30 - 16:00

Cha-cha för alla – fortsättning

Cecilia Ehrling Danermark, före detta GIH-student, idrottslärare och elitdansare 

14:30 - 16:00

Grundkurs i hjärt- och lungräddning med hjärtstartare (samma innehåll som tidigare pass)

Kristjan Oddsson undervisar vid GIH

14:30 - 16:00

Stigmatisering av vikt under idrottslektionen

Jenny Vinglid vid HOBS - en förening som informerar om övervikt

14:30 - 16:00

Teaching Games for Understanding från grunden (samma innehåll som tidigare pass)

Björn Särnbrink undervisar vid GIH

14:30 - 16:00

Testa elevernas kondition och styrka

Henrik Petré undervisar i idrottslaboratoriet.

14:30 - 16:00

Idrottens talangjakt: Urval och selektering inom barn- och ungdomsidrotten

Magnus Kilger undervisar vid GIH

14:30 - 16:00

Smart Kids – ett roligt sätt att lära fakta

Sven-Gunnar Furmark undervisar vid Luleå tekniska universitet

14:30 - 16:00

Ökad mental och sinnlig hälsa

Sara Hoy är masterstudent vid GIH

14:30 - 18:00

Dubbelpass
Äventyr med "kändistemat" i fokus

Ninni Kyséla, idrottslärare, och Mi Robertini, förskollärare, är äventyrspedagoger 

16:00 - 16:30

Fika och frukt

 

16:30 - 18:00

Line dance för alla

Tony Irving är danspedagog

16:30 - 18:00

Balansträning för elever i olika åldrar: statisk och dynamisk balans

Rudi Zangerl undervisar vid GIH

16:30 - 18:00

Koll på Boll – lära för förståelse i bollspel (samma innehåll som tidigare pass)

Dan Wiorek undervisar vid GIH

16:30 - 18:00

Salsa för alla – grund

Cecilia Ehrling Danermark, före detta GIH-student, idrottslärare och elitdansare 

16:30 - 18:00

Alla kan dansa!

Christopher Engdahl undervisar vid GIH

16:30 - 18:00

Pep Skola – digitalt stöd för fysisk aktivitet och hälsosamma matvanor under skoldagen

Marie Harding vid Generation Pep och en representant från en av skolorna som använder Pep Skola som verktyg

19:00 - 19:30 Mingel innan middagen  
19:30 Middag med buffé och dans till ett av Sveriges bästa coverband  

 Tisdagen den 29 oktober

TiderInnehållAnsvarig
07:30-08:15 God Morgon-yoga!

Anna Rosén undervisar vid GIH

08:00 - 09:00 Frukost  
09:00 - 10:30

Bugg för alla – grund

Tony Irving är danspedagog

09:00 - 10:30

Olika jongleringstekniker på ett roligt sätt

Sylvain Kjeldgaard är cirkuspedagog och idrottslärare

09:00 - 10:30

Salsa för alla – fortsättning

Cecilia Ehrling Danermark, före detta GIH-student, idrottslärare och elitdansare

09:00 - 10:30

Kin-Ball för alla

Hans Granberg, idrottslärare och grundare av Trivselprogrammet

09:00 - 10:30

Stigmatisering av vikt under idrottslektionen (samma innehåll som tidigare pass)

Jenny Vinglid vid HOBS - en förening som informerar om övervikt

09:00 - 10:30

Trampett – från grund till utmaning

Martin René undervisar vid GIH

09:00 - 10:30

Golfäventyret – barnens resa genom golfen

Therése Larsson vid Svenska Golfförbundet

09:00 - 10:30

Utveckling och kul i vattnet

Anne Forsell, extern lärare som undervisar i simning vid GIH

09:00 - 10:30

TURF – skattjakt med naturen som arena och mobilen som verktyg

Rasmus Karlander undervisar vid GIH

09:00 - 12:30

Dubbelpass:
HLR Instruktörutbildning – Vuxen

Kristjan Oddsson undervisar vid GIH

10:30 - 11:00 Fika och frukt  
11:00 - 12:30

Bugg för alla – fortsättning

Tony Irving är danspedagog

11:00 - 12:30

Parakrobatik grundar sig på kontroll och samarbete

Sylvain Kjeldgaard är cirkuspedagog och idrottslärare

11:00 - 12:30

Jive för alla – grund

Cecilia Ehrling Danermark, före detta GIH-student, idrottslärare och elitdansare

11:00 - 12:30

Ringar och linor – vad man kan och vad man får göra

Tage Sterner undervisar vid GIH

11:00 - 12:30

Kin-ball för alla (samma innehåll som tidigare pass)

Hans Granberg, idrottslärare och grundare av Trivselprogrammet

11:00 - 12:30

Aktivitet och trygghet på rast och i undervisning

Anneli Skoglund vid Trivselledarna

11:00 - 12:30

Golfäventyret – barnens resa genom golfen (samma innehåll som tidigare pass)

Therése Larsson vid Svenska Golfförbundet

11:00 - 12:30

Turfhunt – skattjakt med naturen som arena och mobilen som verktyg (samma innehåll som tidigare pass)

Rasmus Karlander undervisar vid GIH

11:00 - 12:30

Barn i familjer med missbruk

Mona Örjes vid Junis som är IOGT-NTO:s juniorförbund

11:00 - 12:30

Aktiva klassrum

Stefan Karlsson vid Stockholms stad, Jonathan Elvingsson och Nicole Lydemark, idrottslärare vid Ålstensskolan i Bromma

11:00 - 12:30

Kul med simhopp

Rudi Zangerl undervisar vid GIH

12:30 - 13:30 Lunch  
13:30 - 15:00

Line Dance för alla (samma innehåll som tidigare pass)

Tony Irving är danspedagog

13:30 - 15:00

Dans i skolan för äldre elever – lekande lätt!

Elin Buchar och Caroline Hägglöf Bonnedahl har tidigare undervisat vid GIH, arbetar nu i grundskolan och driver tillsammans FUNtasiFabriken.

13:30 - 15:00

Jive för alla – fortsättning

Cecilia Ehrling Danermark, före detta GIH-student, idrottslärare och elitdansare

13:30 - 15:00

Dubbelföreläsning
Antidoping inom idrotten – vad behöver du veta?

Doping och oavsiktlig doping – ett växande folkhälsoproblem


Christine Helle vid Svensk Antidoping Riksidrottsförbundet

Christina Lidén vid Professor Arne Ljungqvist Anti-doping Foundation AB och

13:30 - 15:00

Aktivitet och trygghet på rast och i undervisning

Anneli Skoglund vid Trivselledarna

13:30 - 15:00

Testa elevernas kondition och styrka (samma innehåll som tidigare pass)

Henrik Petré undervisar i idrottslaboratoriet.

13:30 - 15:00

Ringar och linor – vad man kan och vad man får göra (samma innehåll som tidigare pass)

Tage Sterner undervisar vid GIH

13:30 - 15:00 Aktiva klassrum (samma innehåll som tidigare pass) Stefan Karlsson vid Stockholms stad, Jonathan Elvingsson och Nicole Lydemark, idrottslärare vid Ålstensskolan i Bromma
13:30 - 15:00

Barn i familjer med missbruk (samma innehåll som tidigare pass)

Mona Örjes vid Junis som är IOGT-NTO:s juniorförbund

13:30 - 15:00

Ökad mental och sinnlig hälsa (samma innehåll som tidigare pass)

Sara Hoy är masterstudent vid GIH

15:00-15:15

Frukt

 

15:15 - 16:15

Gemensam föreläsning:
Världsessets väg tillbaka – möt han som från ryggmärgsskadan vid 20-års ålder lyckades hitta drivkraften för att spela VM och paralympics i tennis

Niclas Rodhborn är sportkommentator, har varit med i landslaget i tennis och är idag förbundskapten i rullstolstennis.

16:15 Avslutning och utlottning till nästa konvent